niedziela, 24 marca 2019

Pomadki naturalne - balsam jagodowy, paprykowy, miętowy i czekoladowy.

   W wiosenne, pierwsze promienie słońca, w letni upał, w jesienne wichry oraz zimowe mrozy. Pomadki zawsze chronią nasze usta przed niechcianą suchością, która powoduje pieczenie, nieestetycznie odstające skórki i pękające wargi. Zwykłe koloryzujące szminki wyglądają pięknie i urzekają każdego przechodnia, ale niestety wysuszają skórę po dłuższym okresie stosowania.
  Z pomocą przychodzą balsamy, a najlepsze są te wykonane w domu ;)



  Pomadka wykonana w domu może być bardzo prosta do zrobienia, wystarczy tylko wosk pszczeli oraz olej. Jeżeli chcemy się troszkę rozpieścić, możemy dodać barwnika spożywczego, kwas hialuronowy, olej rycynowy, witaminę E, resztę starej szminki, przyprawy np. czekoladę lub paprykę w proszku, itp. Tak na prawdę możemy dodać co tylko chcemy, dodając odpowiednio więcej wosku, gdy produkt jest za rzadki lub więcej oleju, gdy jest zbyt twardy. 

  Dla typowego laika, który rozpoczyna swoją przygodę z mini wytwórnią kosmetyków wystarczy podstawowa receptura.


- Jak wykonać prostą i szybką pomadkę? -  

        Potrzebne będą:
     💚 łyżka oleju kokosowego lub innego o stałej konsystencji
     💚 łyżka olejku migdałowego, oliwy lub oleju o konsystencji ciekłej.
     💚 Pojemnik po pustej szmince lub mały słoiczek.

 Domową pomadkę przygotowujemy w kąpieli wodnej, wstawiając mniejsze, najlepiej grube i szklane naczynie do rondelka z gotującą się wodą. Następnie trzymamy na małym ogniu, aż składniki się rozpuszczą, mieszając długą wykałaczką (dlatego, że potem można ją wyrzucić). Gdy składniki już się połączą pozostaje wlać do pojemniczka i cieszyć się z gotowego mazidła :) 



Co zrobić, gdy opakowanie od pomadki przecieka?
  Niektóre opakowania mogą przeciekać, dlatego też aby uchronić się przed zmarnowaniem swojej ciężkiej pracy, można włożyć wyciętą tekturkę na dno lub folię. Dobrym sposobem jest też zalanie dna odrobiną rozpuszczonego samego wosku.

Jak wypłukać opakowanie po starej pomadce? 
  Niestety większość szminek jest bardzo tłusta. Najlepszym sposobem na pozbycie się resztek będzie wydłubanie ich za pomocą patyczka higienicznego. Gdy już produktu są śladowe ilości, usunie je płyn do mycia naczyń, który idealnie poradzi sobie z tłuszczem.

Skąd wziąć opakowanie na domowy balsam?
  Za opakowanie dla naszego nowego wytworu może posłużyć wszystko, nawet mniejsze opakowanie po rozświetlaczu, bronzerze czy pudrze. Jeżeli jednak nie masz takiego i nie chcesz niszczyć swoich kosmetyków, a nie możesz zamówić opakowania przez internet, udaj się do sklepu z chińskimi artykułami. Następnie wyczyść dobrze opakowania. 



Pomadka jagodowa - przepis 

    💚 łyżeczka startego wosku pszczelego
    💚 10 sztuk jagód
    💚 łyżeczka dowolnego ciekłego oleju
    💚 pół łyżeczki olejku rycynowego
      *opcjonalnie kwas hialuronowy

  Jagody zalewamy odrobiną wody lub mleka, podgrzewamy w mikrofali lub w kąpieli wodnej, aż do uwolnienia soku. Lekko rozgniatamy jagody i przecedzamy przez sito. Następnie wszystko wlewamy do szklanego naczynia, oprócz dodatków. W tym przypadku musimy postępować tak jak w podstawowej recepturze, jednak musimy się mocno namachać podczas ostygania mieszaniny, aby nie powstały grudki, ze względu na obecność wody lub mleka.
  Dopiero na ostatku możemy dodawać kwas hialuronowy, witaminę E lub olejki eteryczne (z nimi ostrożnie, wystarczy jedna kropla, ponieważ i tak większość pomadek zjadamy).

  Przy pomadce jagodowej najwięcej było problemów, ponieważ robiły mi się grudy i rozwarstwiała się. W takim wypadku dodajmy więcej olejku, ponieważ może być za dużo wosku. Gdy będzie już stygła to zacznijmy ją energicznie mieszać, tak aby składniki się równo połączyły. Jeśli konsystencja zacznie robić się jak budyń, możemy już przelewać do pojemniczka.


Pomadka paprykowa - przepis

 Robiąc pomadkę paprykową, która poprawia ukrwienie ust i sprawia, że są lekko większe, powinniśmy postępować tak samo jak w przypadku podstawowego przepisu z małym wyjątkiem.
  Razem z łyżeczką olejku dodajemy odrobinę olejku z pieprzem cayenne <KLIK>. Jeżeli nie mamy olejku lub zależy nam na mocniejszym działaniu dodajmy po prostu szczyptę pieprzu cayenne. 
  W sam raz na mroźne dni, rozgrzanie gwarantowane ;)


Pomadka miętowa - przepis

  Tak jak w przypadku pomadki paprykowej, tak i tutaj, zmieniamy jedynie dodatki. Po uzyskaniu mieszaniny i lekkim jej przestygnięciu dodajemy maksymalnie 2 krople olejku miętowego eterycznego. Pomadka miętowa sprawdzi się na lato, lekko ochłodzi usta i nada im gładkości, a wosk ochroni je przed szkodliwym promieniowaniem UV ;)


      Pomadka o smaku czekolady - przepis 

     💚 odrobina wosku do zagęszczenia pomadki
     💚 kostka gorzkiej lub mlecznej czekolady
     💚 pół łyżeczki olejku rycynowego
     💚 łyżeczka dowolnego oleju ciekłego
      *opcjonalnie witamina E w kapsułkach, miód pszczeli
  
  Przed wykonaniem naszej ekskluzywnej pomadki, należy pokroić kostkę czekolady na mniejsze kawałki. Dobrze sprawdzi się tutaj zdrowsza i twardsza gorzka czekolada, jeżeli jednak chcemy nadać jej trochę słodkości można dodać 2 szczypty miodku. Gdy korzystamy z mlecznej, można pominąć miód. Rozpuszczamy w kąpieli wodnej wszystkie składniki oprócz opcjonalnych dodatków, które dodaje się na sam koniec. Jeżeli mieszanina jest w porządku można przelewać ją do słoiczka lub opakowania po pomadce.
  I już mamy swoją własną, wyrafinowaną i smakową pomadkę ;)

  
              Co myślicie o własnej roboty pomadkach? Zrobicie lub robiliście już takie?




 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia