czwartek, 21 marca 2019

Antybakteryjny naturalny puder matujący DIY

  Cześć i czołem ;) Z racji tego, że niedługo kończy się chłodna pora i nadchodzi pełnowartościowa wiosna, a za nią szybko przyjdzie lato, nie wyobrażam sobie funkcjonowania bez pudru matującego.
  Najlepszym rozwiązaniem, bez względu na rodzaj cery, jest puder, który nie zapcha naszej wrażliwej skóry twarzy. Wiele osób nie może znaleźć swojego złotego środka na matową cerę. Niestety w przypadku tłustej cery cały dzień w macie jest często nie osiągalny, a każda posiadaczka kapryśnej skóry ma przy sobie bibułki matujące lub kosmetyki do poprawek w ciągu dnia.
  Zanim jednak wydamy fortunę na kolejny drogi puder matujący, który ma zdziałać cuda, spróbujmy domowego sposobu ;)


Dzisiaj dowiesz się:
1. Jakie szkodliwe substancje zawierają drogeryjne pudry.
2. Co może zawierać naturalny puder matujący?
3. Przepis na puder domowej roboty.
4. Naturalne pudry oraz linki do stron/sklepów.





- Jakie szkodliwe substancje zawierają drogeryjne pudry? -

 

  *Polyethylene -  substancja syntetyczna, środek emulgujący, ścierający i używany do produkcji OPAKOWAŃ. Głownie składnik peelingów, zakazany w Stanach Zjednoczonych, chyba nie trzeba mówić więcej?
  *Ethylhexyl Methoxycinnamate - substancja chroniąca przed promieniowaniem UV, przenikająca do krwi. Nieodpowiednia dla matek w ciąży i wpływająca na gospodarkę hormonalną. Była znajdowana w mleku matek karmiących piersią, może również uczulać.
*Butylparaben -substancja konserwująca. Zakwalifikowana jako silny alergen, substancja toksyczna. Przenika przez tkanki skóry, powodując zachwiania hormonalne i może powodować raka. Niedopuszczony do produktów dla kobiet w ciąży, dzieci, do pielęgnacji, do jamy ustnej.
  *Parfum lub Aroma - każdy lubi ładny zapach, ale chyba nie chcemy podrażnień skóry, dodatkowo każde składniki po aromatach występują w śladowych ilościach.

  Wiele substancji takich jak np.  Citronellol lub Hexyl Cinnamal także jest odpowiedzialny za funkcję zapachową kosmetyków, jednak po co nam ich aż tyle w zwykłym pudrze?
  Dodatkowo większość parabenów takich jak Butylparaben jest rakotwórcza oraz toksyczna dla naszego organizmu, mimo wszystko dozwolona w śladowych ilościach. Duża ilość substancji konserwujących także martwi...chociaż kosmetyki ważne 2-3 lata? Możecie to jakoś przeboleć?

  Powyższe składniki są w jednym z pudrów drogeryjnych, dobrze znanej wszystkim marki, której nazwy nie przytoczę, ale myślę, że z większością produktów jest podobna sytuacja ;(



- Co możemy umieścić we własnym transparentnym pudrze naturalnym? -

  W tworzeniu własnego kosmetyku najlepsze jest to, że możemy sami wybrać składniki idealne dla siebie. Dodatki, które nadadzą zapach jaki chcemy oraz kolor, konsystencje, a nawet działanie najbardziej pożądane dla naszej skóry. 
  Ceny domowych wyrobów są niższe, często nawet o kilkadziesiąt złotych, a to dodatkowy plus dla nas i naszego portfela ;)

*Skrobia ziemniaczana lub kukurydziana -  bazowy składnik, który nie powinien uczulać, ani zapychać porów. Skrobia jest delikatna i pochłania sebum tym samym kojąc skórę, nada się idealnie jako puder do cery tłustej lub mieszanej. Kukurydziana natomiast lepiej sprawdzi się przy pielęgnacji pozostałych cer.

*Zasypka dla niemowląt np. Alantan - zawiera tlenek cynku, stosowany w produktach do ochrony przeciw UV.  Minimalizuje działanie czynników zewnętrznych oraz pomaga wysuszyć drobne niespodzianki. 
  Zasypka dodatkowo zawiera alantoinę pomagającą w procesie regeneracji naskórka, także nawilża i łagodzi podrażnienia. Puder dla niemowląt działa również przeciwzapalnie.
Niektórzy są sceptycznie nastawieni do obecności talku, którzy może, ale nie musi zapychać skóry.

*Cynamon - może powodować podrażnienia, ale w małej ilości powinien podziałać na skórę ujędrniająco, poprawiając krążenie. Skutecznie zmniejszy widoczność rozszerzonych porów oraz zmatowi i rozświetli cerę. 
  Nada mieszance przyjemny i cynamonowy zapach.....mniam! ;)

*Glinka kosmetyczna - w zależności od wybranej glinki możemy otrzymać różne efekty np:  
  Zielona - Skutecznie hamuje namnażanie się bakterii, zwalcza zmiany trądzikowe i matuje skórę.
  Czerwona – doskonale oczyszcza skórę, a także wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne. Glinka czerwona poprawia koloryt cery i zamyka rozszerzone pory.
 Biała - bardzo łagodna, jest ceniona ze względu na swoje właściwości zabliźniające rany. Działa na skórę ściągająco i łagodząco. Pomaga w leczeniu wszelkich stanów zapalnych oraz uspokaja skórę.
  Błękitna – nazywana jest glinką bentonitową. Doskonale dotlenia i odżywia skórę, lekko rozjaśnia. Na plan pierwszy wysuwają się jednak jej właściwości przeciwzmarszczkowe i ujędrniające.
  Ghassoul (marokańska) – Doskonale oczyszcza skórę, koi ją i odpręża. Pobudza także krążenie i poprawia jej elastyczność. 
  Różowa – połączenie glinki białej i czerwonej.
  Żółta– różni się od czerwonej zawartością żelaza i kolorem, ma podobne właściwości jak zielona, ale jest delikatniejsza.

*Kakao -  działa regenerująco, rewitalizująco, antyoksydacyjnie i tonizująco. Jest bogatym źródłem wielu składników mineralnych i witamin. Zawiera naturalne filtry przeciwsłoneczne. Nadaje piękny zapach mmm...kto chce kakao? ;p

*Kurkuma - naturalny żółty barwnik. Pomaga zmniejszyć opuchliznę skóry twarzy i pod oczami. Działa regenerująco i kojąco tym samym ściągając twarz.

*Imbir - podziała antybakteryjnie i odmładzająco oraz odświeży skórę. Szczególnie polecany dla osób o cerze jasnej i porcelanowej. 

*Puder ryżowy - baza pudru. Można go zrobić, mieląc suchy ryż w młynku do kawy na proch. Działa kojąco, zmiękcza skórę oraz wyrównuje koloryt. Stosowany w czystej postaci może wysuszyć skórę, jednak jako dodatek powoduje lepsze rozprowadzanie się kosmetyku. Używany z umiarem nawilża, nie zatyka porów i dodatkowo pobudza regenerację naskórka. 

*Olejek eteryczny - w zależności od wybranego przez nas olejku możemy uzyskać odpowiednie właściwości, np. cytrynowy - rozjaśniający, drzewo herbaciane - antybakteryjny, limonkowy - zmniejszający wydzielanie sebum.

 

- Transparentny, naturalny puder matujący DIY -

💚 Szczypta glinki białej
💚 Cynamon, imbir, kurkuma lub kakao w dowolnych mieszankach, aby otrzymać zadowalający kolor. Najlepiej po szczypcie każdego.
💚 Mąka ziemniaczana (skrobia) dwie łyżeczki stołowe
💚 Zasypka dla niemowląt łyżeczka
💚 Olejek eteryczny herbaciany 2 krople 
💚 ew. pół łyżeczki kolorowego pudru, jeżeli komuś nie wadzą jego nie do końca dobre właściwości ;)

  Mieszamy wszystkie suche składniki bardzo dokładnie, aby wszystko się połączyło. Dodajemy olejek eteryczny, znowu mieszamy i gotowe! Możemy cieszyć się własnym, zdrowym pudrem, którego składniki dobrze znamy ;)





- Gotowe naturalne pudry matujące dostępne w sieci -

  Jeżeli nie chcecie się babrać i robić domowych specyfików, zawsze możecie wypróbować jedną z poniższych propozycji. Są to pudry z dobrym i bezpiecznym dla nas składem lub odmierzone przez wykwalifikowanych pracowników do wymieszania w domu.


Z dobrym składem, dostępny w sieciach rossmann za 36,99zł.

Puder bambusowy z jedwabiem 
Zestaw do samodzielnego wykonania pudru bambusowego za 16,95zł w pełnym zestawie.
Puder matujący od firmy Pixie za 69,90zł. Jeżeli komuś pasuje taka cena za puder, to czemu nie.

ECOCERA Puder Ryżowy Sypki i Prasowany
Prasowany w cenie od 12,00zł, Sypki od 15zł. Najlepszy dla bladziochów ;)

Earthnicity Puder utrwalająco-matujący Velvet HD
Równie naturalny co i robiący efekt swoją ceną, która wynosi 98,00zł za 4,5g.

ECOCERA BANANA STORY PUDER BANANOWY SYPKI 15G 
Puder bananowy, który idealnie sprawdza się dla cery o żółtych tonach, cena 18,90zł.
 
ECOCERA PUDER BAMBUSOWY MATUJĄCY TRANSPARENTNY
Puder bambusowy, cena 18,90zł. Dostępna wersja prasowana.

Ewentualnie pudry do zrobienia w domowych warunkach można znaleźć na stronie Kolorówka.com 
A wy? Macie jakiegoś swojego niezbędnika? Ja nie ruszam się bez pudru z domu, szczególnie w ciepłe dni ;)



 










Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia